Skip to content

Аутоімунні енцефаліти

Аутоімунні енцефаліти

Аутоімунні енцефаліти – це група захворювань, у патогенезі яких основну роль відіграють аутоантитіла до власних структур нервової системи.

Важливо, що своїми проявами аутоімунний енцефаліт може бути дуже схожий на патологію психіки. Можна сказати, що в більшості випадків він маскується під такі стани як депресія, апатія, панічні атаки і часто нагадує шизофренію. По суті аутоімунний енцефаліт це соматичне захворювання, що проявляється як психоневрологічне розлад.

Вирішальну роль у розвитку аутоімунного енцефаліту можуть відігравати аутоантитіла до власних структур головного мозку. У пацієнтів із аутоімунним ураженням ЦНС виникають клінічні прояви нейроінфекцій, психіатричних патологій, епілепсії.

В даний час поєднання неврологічних та психічних порушень, а також можливість визначити конкретний субстрат “антиген та антитіло” відкриває можливості для точної клінічної діагностики та успішної терапії таких захворювань. Адже якщо вдається знизити концентрацію або нівелювати активність аутоантитіл у ЦНС, то спочатку зменшуються симптоми, а потім настає одужання.

В даний час відкрито десятки специфічних аутоантитіл до різних мікроструктур в ЦНС, які викликають характерні психоневрологічні розлади. Тому діагностичний арсенал невролога значно посилився, забезпечуючи основу формування стратегії лікування. В даний час, у контексті клінічного вивчення та детальної розробки найсучасніших підходів до терапії, увагу фахівців привертають такі основні види аутоімунних енцефалітів:

 • паранеопластичні енцефаліти (ААТ до білків CRMP5, Hu, PCA-1 та ін.)
 • енцефаліт з антитілами до NMDA-рецепторів
 • лімбічний енцефаліт
 • PANDAS-синдром (Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorders Associated with Streptococcal infections)
 • PANS-синдром (Pediatric Acute-onset Neuropsychiatric Syndrome)

 

Симптоми паранеопластичних енцефалітів різноманітні: оптичний неврит, ретиніт, полінейропатія, мієлопатія, дегенерація мозочка, рухові розлади, вегетативні порушення.

Енцефаліт з антитілами до NMDA-рецепторів у класичному варіанті представлений епілептичними нападами, психотичними та руховими порушеннями, вегетативними розладами. Як правило, такий АЕ на початковій стадії нагадує ГРВІ з характерною стомлюваністю, підвищенням температури, головним болем. І тільки після цього можуть виявитися перші неврологічні симптоми: емоційні порушення (апатія, недостатність емоцій, депресія, замикання у собі, страх); когнітивне зниження (розлади короткочасної пам’яті, складнощі у користуванні телефоном, іншими електронними засобами). Нерідко перші прояви нагадують шизофренію – у пацієнта спостерігається дезорганізація мислення, марення, зорові та слухові галюцинації, зниження критики свого стану.

Клінічна картина лімбічного енцефаліту складається з когнітивних і поведінкових порушень, що розвиваються (прогрес симптомів спостерігається протягом 3 місяців): розладів короткочасної пам’яті, порушень сну, судом, епілептичних нападів, які характерні для скронево-часткової локалізації епілептичного фокусу.

Синдроми PANDAS і PANS багато в чому схожі на клінічні прояви. У пацієнта можуть спостерігатися обсесивно-компульсивні розлади або тики, гіперкінези, проблеми з концентрацією уваги. Виникнення  аутоантитіл при PANS пов’язане з різноманітними інфекційними факторами, а при PANDAS-синдромі обумовлено персистенцією в мигдаликах конкретного збудника: бета-гемолітичного стрептокока групи А.

Підступність аутоімунного енцефаліту в тому, що його прояви схожі на симптоми багатьох інших хвороб: від банального ГРВІ до неврозу, депресивного стану чи психіатричних патологій. Нагадаємо, що аутоімунний енцефаліт може виявлятися такими симптомами:

 • депресія, апатія, панічні атаки
 • нав’язливий стан, фобії, порушення свідомості
 • психіатричні розлади, що нагадують шизофренію
 • розлади мислення та пам’яті
 • зниження концентрації та працездатності
 • хронічна втома, головний біль, грипозний стан

 

Тому, за наявності даних симптомів, зверніться до Клініку нейроімунології Vivere для діагностики та лікування. Ви сумніваєтеся у діагнозі та шукаєте відповіді – ми завжди готові допомогти.