Skip to content

Синдром хронічної втоми

СИНДРОМ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ

Синдром хронічної втоми (СХВ) – захворювання, котрим характерно нескінченне почуття втоми, занепад сил, перевтома, які минають навіть після міцного сну і тривалого відпочинку. Психоемоційне навантаження на нервову систему людини є основною причиною виникнення захворювання. Синдрому хронічної втоми найбільш схильні жителі мегаполісів віком від 25 до 45 років, причому жінки більше страждають на цю недугу. За оцінками експертів з різних країн світу, до 30,5% населення страждає на хронічну втому.

До последнего времени считалось, что к заболеванию восприимчивы только взрослые люди, однако диагноз «синдром хронической усталости» стал преследовать детей, особенно школьного возраста. Факторы риска, способные спровоцировать возникновение СХВ:

 • хронічні захворювання (приводять до виснаження організму), у тому числі хронічні нейроінфекції
 • психологические расстройства (постоянный стресс, частые депрессии, чувство тревоги)

Головне для лікаря та пацієнта – разом визначитися з можливими першопричинами недуги. Головними цілями лікування є зняття симптомів та покращення функціональної здатності. Важливо, що лікування має бути індивідуалізоване та засноване на найбільш виражених скаргах пацієнта.

СХВ увійшов до номенклатури Міжнародної класифікації хвороб X перегляду (G 93, 3), визначено його діагностичні критерії, відомі як критерії Холмса (Holmes). Згідно з критеріями Холмса, діагноз цього синдрому встановлюється при поєднанні обох великих критеріїв і не менше 8 із 11 малих або 6 малих + 2 із 3 фізикальних (об’єктивних) критеріїв. До більших критеріїв СХУ відносять такі:

 • Вперше розвивається втома, що триває 6 місяців і супроводжується зниженням фізичної активності більш як 50 відсотків від початкового рівня.
 • Відсутність причин, які могли зумовити втому.

До переліку малих критеріїв увійшли такі симптоми, які з’явилися одночасно або після появи втоми та тривають не менше 6 місяців:

 • першіння у горлі;
 • болісні шийні або пахвові лімфовузли;
 • генералізована м’язова слабкість;
 • біль в м’язах;
 • втома після фізичного навантаження, яке триває 24 години;
 • головні болі;
 • мігруючі артралгії;
 • психоневрологічні скарги (фотофобія, швидкоплинна худоба, забудькуватість, велика дратівливість, дезорієнтування, утруднення мислення, труднощі в концентрації уваги або депресія);
 • погіршення сну;
 • гострий розвиток симптомів протягом кількох годин чи днів;

До фізикальних ознак, які можуть бути констатовані лікарем, але не менше 2 разів на місяць, віднесено:

 • гарячка 37,5-38,6С
 • ексудативний фарингіт
 • Пальпуються шийні або пахвові лімфовузли діаметром до 2 см.

Провідний симптом СХВ – виснажлива втома, що триває не менше 6 місяців, при обов’язковому виключенні органічних захворювань, які можуть спричинити її. Серед цих органічних захворювань необхідно виключити: хронічні запальні захворювання (саркоїдоз, гепатит та ін.), злоякісні пухлини, аутоімунні захворювання, хронічні інфекції, ендокринні розлади, нервово-м’язові хвороби, хронічні захворювання органів кровообігу, дихання, нирок, шлунково-кишкового кровотворних органів.

Ми живемо в нову епоху – за умов поширення глобальної пандемії коронавірусної інфекції SARS-Cov (Covid-19). Коронавірус COVID-19 має нейротоксичну дію, веде до пошкодження центральних та периферичних структур нервової системи. Механізм пошкодження нервових клітин реалізується через альтерацію судин та проникнення вірусу через гематоенцефалічний бар’єр і надалі – через вироблення цитокінів, які можуть впливати на функцію нейронів, що призводить до цитокінової хвороби (цитокінового шторму) та енцефалопатії при COV. Також важливо відзначити, що нейрозапалення та тривала гіпоксія внаслідок запалення легень можуть сприяти нервово-психічним розладам та когнітивним порушенням.

Клініка нейроімунології VIVERE пропонує сучасне комплексне обстеження для виявлення факторів, що провокують СХВ.

Наші лікарі – неврологи, імунологи, психіатри – ретельно проаналізують історію кожного дорослого чи маленького пацієнта та спланують стратегію комплексного лікування, яке включатиме всі необхідні процедури та методики – від зміни способу життя та дієти до застосування серйозних етіотропних препаратів під наглядом висококваліфікованих фахівців.