Синдром хронічної втоми (СХВ) – патологічний стан, який проявляється у вигляді хронічної втоми, яка триває не менше 6 місяців та призводить до порушень роботи імунної, ендокринної, нервової та інших систем організму.
Людину постійно турбує втома та слабкість, яка не минає навіть після повноцінного відпочинку та нічного сну. Найбільше до СХВ схильні пацієнти віком від 20 до 40 років, хоча зустрічається синдром також у дітей та людей похилого віку. Жінки страждають від нього вчетверо частіше, ніж чоловіки.
Виділяють два види СХВ — асоційований з інфекцією та неінфекційний варіант. Хоча вважають, що цей синдром не має чіткої причини, але найчастіше його розвиток пов'язують з хронічною реактивацією герпесвіруса людини 6-го типу (ГВЧ-6, HHV-6) та 7-го типу (ГВЧ-7, HHV-7).
Не виключають також у розвитку цього синдрому роль інших герпесвірусів, деяких ентеровірусів, пневмококів і т. д. Відносно часто спостерігають цей синдром у клінічному перебігу інших захворювань – фіброміалгії, астенії, депресії, неврозів тощо.