Синдром хронічної втоми

Синдром хронічної втоми (СХВ) – патологічний стан, який проявляється у вигляді хронічної втоми, яка триває не менше 6 місяців та призводить до порушень роботи імунної, ендокринної, нервової та інших систем організму.

Людину постійно турбує втома та слабкість, яка не минає навіть після повноцінного відпочинку та нічного сну. Найбільше до СХВ схильні пацієнти віком від 20 до 40 років, хоча зустрічається синдром також у дітей та людей похилого віку. Жінки страждають від нього вчетверо частіше, ніж чоловіки.

Виділяють два види СХВ — асоційований з інфекцією та неінфекційний варіант. Хоча вважають, що цей синдром не має чіткої причини, але найчастіше його розвиток пов'язують з хронічною реактивацією герпесвіруса людини 6-го типу (ГВЧ-6, HHV-6) та 7-го типу (ГВЧ-7, HHV-7).

Не виключають також у розвитку цього синдрому роль інших герпесвірусів, деяких ентеровірусів, пневмококів і т. д. Відносно часто спостерігають цей синдром у клінічному перебігу інших захворювань – фіброміалгії, астенії, депресії, неврозів тощо.

Для запису на прийом чи консультацію телефонуйте:

Симптоми

Основна ознака синдрому хронічної втоми – втома протягом не менше 6 місяців, яка не минає навіть після повноцінного відпочинку.

Також можуть турбувати інші симптоми:

    • часті головні болі;
    • зниження концентрації та погіршення уваги;
    • швидка стомлюваність та тривале відновлення після мінімальних фізичних навантажень;
    • болі в м'язах та суглобах;
    • дратівливість;
    • апатія;
    • проблеми зі сном та ін.

З появою симптомів СХВ слід записатися на прийом до лікаря, пройти обстеження і розпочати терапію. За відсутності лікування на тлі поганого самопочуття розвивається депресія, неврози, інші неврологічні чи психічні розлади.

Причини

Точні причини розвитку синдрому хронічної втоми не встановлені, проте відомо, що ризик появи збільшується при впливі на організм наступних факторів:

    • хронічна герпесвірусна інфекція — віруси Епштейна-Бара (EBV), герпесвіруса людини 6-го типу (ГВЧ-6, HHV-6) та 7-го типу (ГВЧ-7, HHV-7);
    • мітохондріальна дисфункція;
    • постійна психоемоційна напруга, часті стреси;
    • надмірні фізичні навантаження, перевтома протягом тривалого часу;
    • малорухливий спосіб життя;
    • тривала позаурочна робота та робота у нічні зміни.

СХВ може розвиватися на тлі захворювань ендокринної системи або ШКТ. Спровокувати СХВ також здатна серйозна травма чи операція, сильне емоційне потрясіння, наприклад, втрата близької людини.

Методи діагностики

Діагностика синдрому хронічної втоми потребує індивідуального підходу. У медичному центрі VIVERE CLINIC при підозрі на цей стан проводиться комплексне обстеження.

На основі результатів діагностики лікарям вдається виключити патології зі схожою симптоматикою та правильно поставити діагноз, а також встановити причину синдрому хронічної втоми.

Лікування синдрому хронічної втоми

У VIVERE CLINIC при лікуванні синдрому хронічної втоми лікарі (імунолог, психіатр, невролог та психолог) дотримуються комплексного підходу. Терапія ділиться на два етапи — етіотропне лікування герпесвірусної чи іншої інфекції та діагностика і компенсація мінорних імунодефіцитів для запобігання реактивації інфекції та спрямована на подолання причини, а не просто на усунення симптомів.

Основу лікувальної програми складають:
    • етіотропна медикаментозна терапія;
    • замісна імунотерапія (препарати підбираються індивідуально залежно від форм імунодефіцитів);
    • зміна способу життя, повноцінний сон та відпочинок;
    • корекція харчування за потреби;
    • повноцінна фізична активність;
    • психотерапевтичні методики та ін.

Програма діагностики може включати:

 1. специфічні лабораторні дослідження;
 2. гормональні дослідження;
 3. діагностика прихованих інфекцій;
 4. УЗД органів черевної порожнини;
 5. МРТ головного мозку;
 6. психотерапевтичні тести та ін.

Профілактика

 • Зменшити ризик розвитку синдрому хронічної втоми допоможе дотримання простих рекомендацій: 1. Повноцінний сон тривалістю 7-8 годин.
  2. Лікування хронічних інфекцій.
  3. Збалансоване харчування. Вживайте достатню кількість вітамінів, мінералів, поживних речовин.
  4. Активний спосіб життя та регулярні заняття спортом.
  5. Мінімізація вживання алкогольних напоїв, кави, відмова від шкідливих звичок.
  6. Приймайте контрастний душ, частіше гуляйте на свіжому повітрі.
 • Обов'язково потрібно знаходити час для відпочинку Рекомендується також займатися хобі чи улюбленою справою, підтримувати спілкування з приємними людьми.
ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

Рекомендації

Виникнення синдрому хронічної втоми пов'язане безпосередньо з генетичною схильністю до проявів первинних (мінорних) імунодефіцитів. Регулярна перевтома, відсутність повноцінного відпочинку та нераціональне харчування є основними провокуючими факторами (тригерами). Негативно впливає на організм і вживання кофеїну у великих кількостях. Якщо ви відноситесь до трудоголік, обов'язково перегляньте свій спосіб життя.

Якщо ви відчуваєте втому кілька місяців і маєте інші симптоми СХВ, візит до лікаря краще не відкладати. Запис на консультацію до спеціаліста у медичному центрі VIVERE CLINIC можливий за телефоном або через форму на сайті.

Вартість

У клініці VIVERE CLINIC ціна діагностики та лікування синдрому хронічної втоми розраховується у кожному випадку індивідуально залежно від складеної програми.

Вартість послуг можна уточнити за телефоном або під час прийому у лікаря. З пацієнтом працює ціла команда фахівців, а саме імунолог, психіатр, невролог та психолог.
Записатися на консультацію до фахівця можна на зручний для вас час.

ВИ ПОТРЕБУЄТЕ ДОПОМОГИ?

Телефонуйте або відправляйте заявку на прийом зараз

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

Ми бачимо людей, а не лише пацієнтів

Наша місія – змінити ставлення до «приречених» діагнозів і надати кожному надію та шанс на повноцінне та якісне життя.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

Хочу залишити свій відгук тому що ми були дуже задоволені сервісом та професійністю Vivere! Адміністратор була дуже уважна до нас! Ми змогли зробити усі необхідні аналізи не витрачаючи купу часу на це! Дуже дякую!

Olha Kostova

Їдемо кожного разу до клініки з іншого міста, і не дарма! Дуже привітні адміністратори, завжди допоможуть у вирішенні різного роду питань. Молодці! Окрема подяка лікарям, ви справжні професіонали, вам щирий уклін!!! Рекомендую клініку для всіх, кому важлива якість, швидкість, та професіоналізм!

Ганна

Вперше була на прийомі у цій клініці. Атмосфера неймовірно приємна. Працівники дуже ввічливі та уважні. Мене оглядала лікар Мельник Леся Ігорівна, лікар відразу визначила суть проблеми і призначала адекватне лікування, дуже чуйна та приємна. Я тільки починаю лікування, тож сподіваюся, що результат буде хороший. Щиро рекомендую цю клініку.

Людмила

Проходила лікування у Шейко Макара Васильовича, сподобався підхід до справи, є відчуття що лікар дійсно хоче допомогти розібратися в проблемі, з першого разу вдало підібрав лікування яке дає позитивну динаміку, тому якщо ви вже скрізь були і вам ніхто не допоміг, раджу звернутися саме до цього лікаря.

Оксана

Świetny zespół pielęgniarki znajdują żyły których nie widać ,w mgnieniu oka, lekarze nie leczą objawów tylko chorobę co już w Polsce się rzadko zdarza. Każda diagnoza była konsultowana z lekarzem i szefem kliniki. Logistyka super z niczym nigdy nie było problemu we wszystkim pomagano nam od samego początku. Co najważniejsze nikt nie boi się ( ..ovid 19) co w tych czasach świrusa jest rzadkością. Klinika na wysokim poziomie sami specjaliści w swojej dziedzinie. My widzimy ogromne postępy w zachowaniu naszej autystycznej córki.

Sebastian Lutoborski
Мельник Леся Ігорівна
Займайтеся тим, що любите, і Вам ніколи не доведеться працювати.

Лікування дітей з РАС. Лікування PANS/PANDAS. Лікування опортуністичних інфекцій. Лікування імунних дефіцитів. Лікування та супровід хронічних дерматозів з метою продовження періодів ремісій та зменшення кількості рецидивів.

Мельник Леся Ігорівна
Лікар-імунолог, дитячий лікар-імунолог, лікар-дерматовенеролог (дорослий і дитячий)
Сенченко Андрій Борисович
Баланс у всьому!

-УЗД органів черевної порожнини -УЗД щитоподібної залози -УЗД органів малого тазу -УЗД нирок

Сенченко Андрій Борисович
Лікар УЗД ІІ категорії

Стаж: 10 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Пянтковська Наталія Сергіївна
«Знайти причину й усунути її» – це мій девіз в роботі з кожним пацієнтом

- неврологічний огляд; - інтерпретація електроенцефалографії та доплерографії судин головного мозку; - інтерпретація електронейроміографії; - корекція метаболічних та генетичних порушень.

Пянтковська Наталія Сергіївна
Лікар-невролог вищої категорії, кандидат медичних наук

Стаж: 18 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Монастирський Володимир Олегович
Робити все свідомо, структуровано та з максимальною увагою до процесу. Неврологія - це спеціальність, де важливі деталі

- хвороба Паркінсона; - епілепсія та судомний синдром; - розсіяний склероз; - судинна неврологія (інсульти та їх наслідки, церебральний атеросклероз, артеріальна гіпертензія); - демієлінізуючі, запальні та дегенеративні захворювання нервової системи; - деменції; - наслідки ЧМТ; - мігрень; - полінейропатії; - нейроінфекції.

Монастирський Володимир Олегович
Лікар-невролог вищої категорії, кандидат медичних наук

Стаж: 20 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Арсірій Дар'я Олександрівна
Є речі, які від нас не залежать, але це не означає, що на цьому закінчилось життя. Треба діяти, шукати рішення, видихнути й подивитися на ситуацію під іншим кутом.

Проводжу діагностику та лікування хворих з ураженням центральної, периферичної та вегетативної нервової системи. Володію такими маніпуляціями: - паравертебральна блокада; - кінезіотейпування; - люмбальна пункція.

Арсірій Дар'я Олександрівна
лікар-невролог ІІ категорії, дитячий лікар-невролог

Стаж: 10 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

ПОТРІБНА КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА?

НАША КЛІНІКА ДЛЯ ВСЬОГО СВІТУ

Vivere International – це шанс для кожного пацієнта з будь-якого куточка світу отримати експертну допомогу в діагностиці та лікуванні таких хвороб як розлади аутистичного спектру, PANS/PANDAS-синдром, синдром хронічної втоми, депресивно-тривожні розлади, аутоімунні енцефаліти, деменції та інших хвороб, зумовлених порушенням метаболічних та нейроімунологічних процесів у дітей та дорослих.

 • Для іноземних громадян розроблений повний комплекс послуги «Медичний туризм».

 • Пропонуємо консультативні послуги провідних вузькоспеціалізованих фахівців України та світу українською, англійською чи будь-якою іншою іноземною мовою.

 • Надаємо можливість здати чи направити Ваші аналізи в будь-яку лабораторію світу.

 • Пропонуємо медичну допомогу (повний комплекс) українським пацієнтам, які знаходяться за кордоном.

 • Маємо «Денний стаціонар» для введення будь-яких препаратів зареєстрованих в Україні.

У нашій клініці працює багатопрофільна команда професіоналів, які використовують новітні лікувальні протоколи, що підтвердили свою ефективність на засадах доказової медицини.

VIVERE INTERNATIONAL

Ми допомогли пацієнтам з наступних країн:

 • Україна
 • США
 • Швеція
 • Канада
 • Казахстан
 • Сербія
 • Польща
 • Північна Македонія
 • Молдова
 • Азербайджан
 • Хорватія
 • Білорусія
 • Кіпр
 • Узбекистан
 • Португалія
 • Німеччина
 • Боснія і Герцоговина
 • Чехія
 • Греція
 • Фінляндія
 • Австрія
 • Угорщина
 • Нідерланди
 • Великобританія
 • Бельгія
 • Іспанія
 • Італія
 • Ірландія
 • Південна Корея
 • ОАЕ
 • Саудівська Аравія
 • Грузія
 • Швейцарія
 • Туреччина
 • Албанія
 • Австралія
12000+
надано професійних консультацій
8244+
пацієнтів звернулось до нас
482+
іноземних пацієнтів
647+
проведено диагностик
Україна
США
Швеція
Канада
Казахстан
Сербія
Польща
Північна Македонія
Молдова
Азербайджан
Хорватія
Білорусія
Кіпр
Узбекистан
Португалія
Німеччина
Боснія і Герцоговина
Чехія
Греція
Фінляндія
Австрія
Угорщина
Нідерланди
Великобританія
Бельгія
Іспанія
Італія
Ірландія Ірландія
Південна Корея
ОАЕ
Саудівська Аравія
Грузія
Швейцарія
Туреччина
Албанія
Австралія

Ми допомогли пацієнтам з наступних країн:

 • Україна
 • США
 • Швеція
 • Канада
 • Казахстан
 • Сербія
 • Польща
 • Північна Македонія
 • Молдова
 • Азербайджан
 • Хорватія
 • Білорусія
 • Кіпр
 • Узбекистан
 • Португалія
 • Німеччина
 • Боснія і Герцоговина
 • Чехія
 • Греція
 • Фінляндія
 • Австрія
 • Угорщина
 • Нідерланди
 • Великобританія
 • Бельгія
 • Іспанія
 • Італія
 • Ірландія
 • Південна Корея
 • ОАЕ
 • Саудівська Аравія
 • Грузія
 • Швейцарія
 • Туреччина
 • Албанія
 • Австралія