Аутоімунна алопеція характеризується осередковим випаданням волосся, спричиненим порушеннями в роботі імунітету. Також цей стан відомий у медицині як алопеція Ареата, або осередкова.
Діагностується патологія у дітей і дорослих, до неї схильні чоловіки та жінки різного віку. Обумовлена вона пригніченням кореневої системи волосся на клітинному рівні. Імунна система помилково ідентифікує цибулину волосяного фолікула, як стороннє тіло, здатне завдати шкоди організму, і відторгає їх. Як результат, з'являється одна або кілька залисин різного розміру.
Симптоми та ознаки
Основний симптом аутоімунної алопеції — випадання волосся та утворення залисин. Найчастіше прояви локалізуються на голові, у чоловіків можуть спостерігатися залисини на бороді, рідше помітні й на інших ділянках тіла.
Залежно від клінічної картини виділяють кілька типів аутоімунної алопеції:
- мультилобулярна — є кілька лисин на голові;
- універсальна — випадає волосся по всьому тілу;
- офазис — незвичайна і рідкісна форма, при якій випадання відбувається у вигляді корони в області шиї та вух;
- однолоскутна — спостерігається одне вогнище облисіння;
- тотальна — супроводжується повним випаданням волосся на голові та тілі.
Захворювання має хвилеподібний характер. Після того, як волосся відростає, через якийсь час воно знову випадає.
Також аутоімунна алопеція часто супроводжується зміною нігтів — вони набувають вигляду наждачного паперу, стають борозенчастими, покриваються білими плямами. Прояви доставляють пацієнтам сильний психологічний дискомфорт, особливо жінкам, і можуть сприяти розвитку депресії.
З появою перших ознак облисіння слід записатися прийом до лікаря, щоб з'ясувати причину проблеми і підібрати коректну терапію.