PANS/PANDAS синдроми у дітей

РANDAS — Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorder Associated with Streptococcal infection (дитячий аутоімунний нервово-психічний розлад, асоційований зі стрептококовою інфекцією) — цей синдром поєднує всі нейропсихіатричні симптоми у дітей, у яких доведена аутоімунна інфекція.

PANS — Pediatric Acute-onset Neuropsychiatric Syndrome (дитячий нейропсихіатричний синдром з гострим початком) — це синдром, для якого також характерні нейропсихіатричні порушення у дітей, але для нього згодом уточнюють етіологію (вірусну, бактеріальну або пов'язану з пухлиною).

Головним етіологічним фактором PANDAS-синдрому є бета-гемолітичний стрептокок групи А, який викликає ангіну та скарлатину. Він може зберігатися в організмі і поза гострою інфекцією, створюючи умови для частих рецидивів, що в свою чергу підвищує ризик аутоімунного ураження. Імунна система атакує власні тканини, оскільки для стрептокока характерна так звана «антигенна мімікрія» — схожість деяких бактеріальних білків із власними білками організму.

PANS-синдром в цілому схожий на PANDAS, але він може бути викликаний іншими факторами (герпесвірусами, токсоплазмозом, M. Pneumoniae, бореліями, грипом, пухлинами та іншими).

PANS – це педіатричний нейропсихіатричний синдром з гострим початком. Він характеризується виникненням обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), тіками, порушеннями харчової поведінки та іншими змінами. PANDAS вважається підвидом PANS, але головна відмінність полягає в тому, що він розвивається на тлі стрептококової інфекції і найчастіше діагностується у дітей 6-8 років. До PANS/PANDAS синдрому схильні пацієнти віком від 3 до 12 років, найчастіше діагностується у дітей 6-8 років, при цьому у хлопчиків патологія зустрічається в 2,6 рази частіше, ніж у дівчаток.

Для запису на прийом чи консультацію телефонуйте:

Симптоми

Серед відмінних рис синдромів PANS/PANDAS в порівнянні з іншими нейропсихічними розладами варто відзначити гострий початок клінічної картини — порушення поведінки і навчання на тлі повного благополуччя.

    • Сильна тривога.
    • Моторна гіперактивність, аномальні рухи, тіки.
    • Сенсорні порушення (чутливість до світла або звуків), спотворення зорового сприйняття, інколи ж і зорові чи слухові галюцинації.
    • Проблеми з концентрацією уваги та втрата здатності до навчання, особливо в математиці та візуально-просторових галузях.
    • Прискорене сечовипускання або напад нетримання сечі у дорослих.
    • Дратівливість, іноді з агресією до родичів.
    • Також може статися раптовий початок депресії з думками про самогубство.
    • Раптовий регрес у розвитку, включаючи істерики, «дитячий лепет», смоктання пальця та погіршення почерку.
    • Батьки зазвичай можуть згадати день, коли поведінка їхньої дитини змінилася.

Однак, слід пам'ятати, що наведені вище симптоми спостерігаються і у дорослих, також для них характерні панічні атаки.

Багато вчених та практикуючих лікарів-неврологів і психіатрів звертали увагу, що різноманітні психічні порушення виникають внаслідок інфекційного захворювання або появу антитіл до мозкової тканини у дорослих. Тому зараз питання використання діагностичних критеріїв PANS/PANDAS у дорослих має найактуальніший характер.
З появою навіть деяких із перелічених симптомів потрібна консультація лікаря.

Причини

Синдром PANS/PANDAS розвивається внаслідок нестандартної імунної відповіді на бактеріальну чи вірусну інфекцію. В результаті збою в організмі відбувається продукування аутоімунних антитіл, які негативно впливають на мозок.
На сьогоднішній день не вдалося точно встановити, чому відбуваються подібні зміни, адже психоневрологічні розлади не завжди супроводжують інфекційні патології.

Вважається, що ризик розвитку синдрому PANS збільшується, якщо дитина хворіє на грип, мікоплазменну пневмонію або інші інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів, але при цьому відчуває сильний стрес або психоемоційне потрясіння. Розвиток синдрому PANDAS можливий тільки при зараженні стрептококами.

Методи діагностики

В рамках діагностики синдрому PANS/PANDAS збирається анамнез та здійснюється комплексне обстеження. У клініці VIVERE CLINIC проводиться весь комплекс необхідних лабораторних досліджень, за результатами яких вдається не тільки точно встановити діагноз, а й виявити причину, наприклад, підтвердити інфекційне походження нейропсихічних порушень.

При PANS/PANDAS синдромі електроенцефалограма (ЕЕГ) має специфічні ознаки, які не завжди видно непідготовленим фахівцям.

Якщо не вдається встановити причину захворювання, але є клінічна картина синдрому PANS/PANDAS, необхідно зробити специфічний тест, який підтверджує діагноз — Панель Каннінгем (Cunningham Panel™).

Мадлен Каннінгем, доктор наук, професор мікробіології та імунології в Оклахомі, розробила спеціальну діагностичну панель PANS/PANDAS, яка діагностує специфічні аутоімунні порушення ферментів мозку та наявність антитіл до специфічних структур нейронів — Cunningham Panel™. Клініка нейроімунології VIVERE є офіційним представником лабораторії Moleculera labs, яка проводить скринінг даних антитіл. Цей високоспецифічний аналіз зарекомендував себе як надійний діагностичний метод для встановлення діагнозу PANS/PANDAS.

Діагноз PANS/PANDAS-синдром ставлять на підставі наступних критеріїв:

 1. Наявність обсесивно-компульсивного розладу чи тіків.
 2. Початок у віці від 3 років до пубертатного періоду (може зустрічатися у дорослих).
 3. Гострий початок із нестійкими поліпшеннями стану. Захворювання починається зазвичай через кілька тижнів після перенесеної інфекції, вираженість симптомів досягає максимуму протягом 1-2 днів та повільно знижується з періодичними погіршеннями стану.
 4. Хронологічний зв'язок зі стрептококовою чи іншою інфекцією.
 5. Інші неврологічні розлади (гіпермоторні розлади, гіперкінез).

Профілактика

Щоб знизити ризик розвитку PANDAS та PANS синдромів у дітей, необхідно своєчасно лікувати інфекційні захворювання. Ще одним важливим фактором є усунення вогнищ хронічної інфекції  у всіх, хто спільно проживає з пацієнтом. 
Якщо дитина часто хворіє на ангіну та тонзиліт, рекомендується своєчасне лікування у ЛОР-лікаря. Якщо терапія не дає бажаного результату, може знадобитися видалення мигдаликів.

Лікування

У медичному центрі VIVERE CLINIC лікарі застосовують комплексний підхід до лікування. Воно спрямоване на усунення причини, тому в більшості випадків включає прийом етіотропної терапії, також можуть використовуватися імуноглобуліни, моноклональні антитіла та інші ліки.
Також фахівці клініки застосовують когнітивно-поведінкову терапію та інші методи, які допомагають позбутися аутоімунних нейропсихічних розладів.

Рекомендації

Якщо Ви помітили неврологічні розлади у дитини після перенесеної ангіни або іншого захворювання бактеріального чи вірусного походження, варто записатися на прийом до медичного центру VIVERE CLINIC.

Лише досвідчені фахівці зможуть точно встановити причину появи симптомів після комплексного обстеження. Ранній початок лікування допомагає не лише позбутися клінічних ознак патології, а й попередити можливі ускладнення, зокрема важкі психічні порушення.

Вартість

Ціна діагностики та лікування PANS/PANDAS синдрому у дітей у клініці VIVERE CLINIC у кожному випадку визначається індивідуально залежно від проведених досліджень, необхідності додаткового обстеження та програми лікування, її тривалості. Щоб дізнатися вартість послуг, зверніться до менеджера клініки для консультації. Запис на прийом можливий по телефону або через онлайн-форму.

ВИ ПОТРЕБУЄТЕ ДОПОМОГИ?

Телефонуйте або відправляйте заявку на прийом зараз

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

Ми бачимо людей, а не лише пацієнтів

Наша місія – змінити ставлення до «приречених» діагнозів і надати кожному надію та шанс на повноцінне та якісне життя.

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

Хочу залишити свій відгук тому що ми були дуже задоволені сервісом та професійністю Vivere! Адміністратор була дуже уважна до нас! Ми змогли зробити усі необхідні аналізи не витрачаючи купу часу на це! Дуже дякую!

Olha Kostova

Їдемо кожного разу до клініки з іншого міста, і не дарма! Дуже привітні адміністратори, завжди допоможуть у вирішенні різного роду питань. Молодці! Окрема подяка лікарям, ви справжні професіонали, вам щирий уклін!!! Рекомендую клініку для всіх, кому важлива якість, швидкість, та професіоналізм!

Ганна

Вперше була на прийомі у цій клініці. Атмосфера неймовірно приємна. Працівники дуже ввічливі та уважні. Мене оглядала лікар Мельник Леся Ігорівна, лікар відразу визначила суть проблеми і призначала адекватне лікування, дуже чуйна та приємна. Я тільки починаю лікування, тож сподіваюся, що результат буде хороший. Щиро рекомендую цю клініку.

Людмила

Проходила лікування у Шейко Макара Васильовича, сподобався підхід до справи, є відчуття що лікар дійсно хоче допомогти розібратися в проблемі, з першого разу вдало підібрав лікування яке дає позитивну динаміку, тому якщо ви вже скрізь були і вам ніхто не допоміг, раджу звернутися саме до цього лікаря.

Оксана

Świetny zespół pielęgniarki znajdują żyły których nie widać ,w mgnieniu oka, lekarze nie leczą objawów tylko chorobę co już w Polsce się rzadko zdarza. Każda diagnoza była konsultowana z lekarzem i szefem kliniki. Logistyka super z niczym nigdy nie było problemu we wszystkim pomagano nam od samego początku. Co najważniejsze nikt nie boi się ( ..ovid 19) co w tych czasach świrusa jest rzadkością. Klinika na wysokim poziomie sami specjaliści w swojej dziedzinie. My widzimy ogromne postępy w zachowaniu naszej autystycznej córki.

Sebastian Lutoborski
Монастирський Володимир Олегович
Робити все свідомо, структуровано та з максимальною увагою до процесу. Неврологія - це спеціальність, де важливі деталі

- хвороба Паркінсона; - епілепсія та судомний синдром; - розсіяний склероз; - судинна неврологія (інсульти та їх наслідки, церебральний атеросклероз, артеріальна гіпертензія); - демієлінізуючі, запальні та дегенеративні захворювання нервової системи; - деменції; - наслідки ЧМТ; - мігрень; - полінейропатії; - нейроінфекції.

Монастирський Володимир Олегович
Лікар-невролог вищої категорії, кандидат медичних наук

Стаж: 20 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Стефанишин Володимир Михайлович
«Хочеш іти швидко - іди сам, хочеш іти впевнено і далеко - йди з командою». Лише з командою однодумців можна досягти високих результатів.

Спеціалізуюся на: PANS/PANDAS, Мітохондріальні порушення, Синдром хронічної втоми, Аутоімунні енцефаліти.

Стефанишин Володимир Михайлович
Директор Vivere Clinic, президент Асоціації нейроімунологів України
Рибак Ігор Романович
Серйозне прагнення до будь-якої мети – половина успіху в її досягненні.

- системні автоімунні захворювання; - ревматичні захворювання; - первинні та вторинні імунодефіцитні стани; - імунні форми безпліддя.

Рибак Ігор Романович
Лікар-імунолог першої категорії

Стаж: 35 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ
Селезньова Ольга Іванівна
Перший крок на шляху до вирішення проблеми – усвідомлення, що вона існує

Проведення електроенцефалографії (ЕЕГ) у дітей та дорослих з метою диференціальної діагностики судомних та епілептиформних станів при різних захворюваннях, а також динамічному спостереженні при проведенні специфічної терапії.

Селезньова Ольга Іванівна
Лікар функціональної діагностики вищої категорії, невролог
Пянтковська Наталія Сергіївна
«Знайти причину й усунути її» – це мій девіз в роботі з кожним пацієнтом

- неврологічний огляд; - інтерпретація електроенцефалографії та доплерографії судин головного мозку; - інтерпретація електронейроміографії; - корекція метаболічних та генетичних порушень.

Пянтковська Наталія Сергіївна
Лікар-невролог вищої категорії, кандидат медичних наук

Стаж: 18 років

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ

ПОТРІБНА КОНСУЛЬТАЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА?

НАША КЛІНІКА ДЛЯ ВСЬОГО СВІТУ

Vivere International – це шанс для кожного пацієнта з будь-якого куточка світу отримати експертну допомогу в діагностиці та лікуванні таких хвороб як розлади аутистичного спектру, PANS/PANDAS-синдром, синдром хронічної втоми, депресивно-тривожні розлади, аутоімунні енцефаліти, деменції та інших хвороб, зумовлених порушенням метаболічних та нейроімунологічних процесів у дітей та дорослих.

 • Для іноземних громадян розроблений повний комплекс послуги «Медичний туризм».

 • Пропонуємо консультативні послуги провідних вузькоспеціалізованих фахівців України та світу українською, англійською чи будь-якою іншою іноземною мовою.

 • Надаємо можливість здати чи направити Ваші аналізи в будь-яку лабораторію світу.

 • Пропонуємо медичну допомогу (повний комплекс) українським пацієнтам, які знаходяться за кордоном.

 • Маємо «Денний стаціонар» для введення будь-яких препаратів зареєстрованих в Україні.

У нашій клініці працює багатопрофільна команда професіоналів, які використовують новітні лікувальні протоколи, що підтвердили свою ефективність на засадах доказової медицини.

VIVERE INTERNATIONAL

Ми допомогли пацієнтам з наступних країн:

 • Україна
 • США
 • Швеція
 • Канада
 • Казахстан
 • Сербія
 • Польща
 • Північна Македонія
 • Молдова
 • Азербайджан
 • Хорватія
 • Білорусія
 • Кіпр
 • Узбекистан
 • Португалія
 • Німеччина
 • Боснія і Герцоговина
 • Чехія
 • Греція
 • Фінляндія
 • Австрія
 • Угорщина
 • Нідерланди
 • Великобританія
 • Бельгія
 • Іспанія
 • Італія
 • Ірландія
 • Південна Корея
 • ОАЕ
 • Саудівська Аравія
 • Грузія
 • Швейцарія
 • Туреччина
 • Албанія
 • Австралія
12000+
надано професійних консультацій
8244+
пацієнтів звернулось до нас
482+
іноземних пацієнтів
647+
проведено диагностик
Україна
США
Швеція
Канада
Казахстан
Сербія
Польща
Північна Македонія
Молдова
Азербайджан
Хорватія
Білорусія
Кіпр
Узбекистан
Португалія
Німеччина
Боснія і Герцоговина
Чехія
Греція
Фінляндія
Австрія
Угорщина
Нідерланди
Великобританія
Бельгія
Іспанія
Італія
Ірландія Ірландія
Південна Корея
ОАЕ
Саудівська Аравія
Грузія
Швейцарія
Туреччина
Албанія
Австралія

Ми допомогли пацієнтам з наступних країн:

 • Україна
 • США
 • Швеція
 • Канада
 • Казахстан
 • Сербія
 • Польща
 • Північна Македонія
 • Молдова
 • Азербайджан
 • Хорватія
 • Білорусія
 • Кіпр
 • Узбекистан
 • Португалія
 • Німеччина
 • Боснія і Герцоговина
 • Чехія
 • Греція
 • Фінляндія
 • Австрія
 • Угорщина
 • Нідерланди
 • Великобританія
 • Бельгія
 • Іспанія
 • Італія
 • Ірландія
 • Південна Корея
 • ОАЕ
 • Саудівська Аравія
 • Грузія
 • Швейцарія
 • Туреччина
 • Албанія
 • Австралія