Невралгія трійчастого нерва (або тригемінальна невралгія (ТН)) — захворювання, яке розвивається внаслідок ураження V пари черепних нервів і супроводжується гострими нападами прострілюючого лицьового болю. Для ТН характерні періоди ремісії та загострення.
При відсутності правильного лікування, націленого на виявлення та усунення причини, пароксизми можуть призвести до тимчасової чи навіть постійної втрати працездатності.
За статистикою, лицьова невралгія спостерігається частіше у жінок, ніж у чоловіків. У 70% клінічних випадків діагностується правостороннє ураження, 29% припадає на лівосторонню локалізацію та ще 1% – на двосторонню невралгію.
Симптоми та ознаки ТН
Головний прояв тригемінальної невралгії — гострий прострілюючий біль, порівняний з ударом струмом. Частота нападів може досягати 100 епізодів на добу, які тривають до 2 хвилин. Біль зазвичай локалізується в ділянці порушення іннервації однієї з чутливих гілок трійчастого нерва. Може посилюватися при жуванні, натисканні, торканні.
Інші симптоми невралгії трійчастого нерва:
- біль у зубах на відповідній стороні;
- сльозотеча;
- почервоніння обличчя та склери;
- виділення із носа;
- парестезії обличчя (порушення чутливості — печіння, відчуття повзання мурашок та ін.).
При перших проявах захворювання важливо записатися на консультацію до лікаря. Зволікання може спричинити поширення запального процесу на більш широкі ділянки лицьового нерва і виникнення ускладнень. Чим раніше розпочате лікування, тим кращий прогноз і вищі шанси на повне одужання.
Причини
У більшості випадків больовий синдром виникає на тлі компресії стовбура трійчастого нерва артеріальною петлею. Причинами захворювання можуть бути:
- судинно-нервовий конфлікт у мосто-мозочковому куті (здавлення корінця нерва аномальною судинною петлею);
- перенесення герпесвірусної інфекції (HV1, HV2, HV5, HV6, VZV);
- демієлінізація стовбура нерва в ділянці входу в головний мозок;
- структурні зміни у черепі внаслідок частих запалень придаткових пазух;
- пухлини мосто-мозочкового кута;
- переохолодження;
- патології судин, що супроводжуються ущільненням стінок (гіпертонія, атеросклероз);
- розсіяний склероз;
- неякісне виконання стоматологічних маніпуляцій.